TEKUZA

Tenisové kurty Staré Město

MASTERS-HARD-FINÁLE

2018-09-22


Tuto sobotu 22.9.2018 se za slunečného podzimního počasí odehrál na městských tenisových kurtech Širůch finálový turnaj Tekuza Masters, kategorie HARD, kterého se zúčastnilo 16 hráčů včetně dvou "volných karet" pro Michala Šilhánka a Milana Miklase od pořadatele (z favoritů chyběli Martin Marušák - zranění nohy, Michael Joch - dovolená ve Španělsku, Honza Korec - svatba nejlepšího kamaráda, Michal Trubačík - po operaci nohy, Pavel Žemla - zranění ramene...).

Hráči byli nejdříve jako obvykle rozděleni do čtyřech skupin, ze kterých vždy dva nejlepší postoupili do čtvrtfinále. Nasazenou jedničkou pro tento turnaj byl ve svých 56 letech nestárnoucí Dalibor Novák, který si toto zasloužil za skvěle odehranou sezonu a vyrovnanost svých výkonů ("Dalibor opravdu zraje jako víno, hraje rok od roku lepší tenis a letos nejlepší, má náš velký respekt!" řekl v průběhu turnaje čtyřnásobný celkový vítěz Marcel Bryška, který by se případným pátým vítězstvím osamostatnil v historické tabulce na prvním místě od Petra Raštici). A Dalibor jen potvrdil předcházející slova a vyhrál svou základní skupinu č.1, bohužel pro něj už ale nestihl čtvrtfinále díky oslavě manželčiných narozenin a se slovy "nedá se, to jí nemůžu udělat." se s omluvou rozloučil. Darek Hráček potvrdil po zápase s Milošem Černým, že "Milda mi prostě nesedí...", Milan Miklas si užíval své volné karty a naznačil své "hardařské" možnosti - "Ani Šarapovová tak neřve po vítězných míčcích jako já..."

V nejvyrovnanější a nejzamotanější skupině č.2 neměl žádný z hráčů ani před posledními třetími zápasy ve skupině jistý postup a i Pavel Budík, který měl po dvou zápasech na svém kontě dvě porážky "se ctí" měl pořád šanci na postup ve svých rukou. Jenže od stavu 1:1 prohrál s Michalem Šilhánkem pět her v řadě a bylo po nadějích. Zrak všech hráčů a přihlížejících se už, ale v tu chvíli ubíral na kurt č.2, kde sehráli bitvu o postup vítěz dvou ročníků (2008, 2015) Aleš Vaculík proti obhájci loňského triumfu Filipovi Zimčíkovi. Karty byly rozdány jasně, Filipovi stačili k postupu uhrát 4 gemy, Aleš musel vyhrát maximálně výsledkem 6:3. A to se mu nakonec přeci jen podařilo, ale měl při tom i trochu potřebného štěstí, protože Filipovi 2x skončil míč na uhraný čtvrtý gem těsně v autu...

Ve skupině č.3 nepotvrdil své nasazení a ambice Břeťa Dleštík a to i přesto, že zvládl úvodní zápas 7:6 proti Peterovi Bartákovi, kdy odvracel celkem 10 mečbolů! "To sa nemože prehrávat...!" sypal si popel na hlavu Peter. Jenže v dalším zápase proti Marku Lorencovi se mu stalo něco podobného, vedl 3:0 a prohrál 3:6... Postup z trojky tak brali Lukáš Rakušan a Marek Lorenc, kteří byli prostě tenisovější.

Postup ze čtyřky si s přehledem pohlídal Marcel Bryška, v přímém souboji o druhé postupové místo bojovali přes hodinu hry dva Tomášové - Břečka a Štefánek. Prvně jmenovaný vedl už 5:3, ale Štefánek potvrdil srdce bojovníka a otočil na 5:6 a šel servírovat na vítězství a postup. Poslední slovo měl ale přeci jen o trochu lepší Tomáš Břečka, který zvládl tiebreakové rozuzlení...

Ze čtvrtfinále postoupil po výše zmíněném odstoupení Dalibora Nováka z turnaje bez boje Aleš Vaculík, který tak mohl pošetřit síly pro další průběh turnaje, Marcel Bryška postoupil přes Marka Lorence, kdy mu skoro vše vyšlo, Lukáš Rakušan si v souboji "mladých pušek" poradil na jeden break s Tomem Břečkou, Miloši Černému vrátil porážku z loňského Masters Michal Šilhánek.

V prvním hraném semifinále se střetli kamarádi a tréninkoví parťáci Marcel Bryška s Alešem Vaculíkem, kdy favoritem v zápase byl Marcel, ale utkání mu vůbec nesedlo..."Naráz mi nic nešlo, Alešovi stačilo jen nahazovat míče. I štěstí šlo s ním..." smutnil Marcel, který si přijel jednoznačně pro pátý titul. "Je to těžké..., snad za rok!" doplnil. Ve druhém semifinále si možná zkušenostmi nakonec pohlídal postup Michal Šilhánek, i když jednoduché to s Lukášem Rakušanem vůbec neměl. "Měl jsem letos úraz a měl zlomeninu zánártní kůstky a paty, takže musím být se svou semifinálovou účastí spokojený..." usmíval se i po porážce Lukáš.

O celkový třetí triumf na turnaji Tekuza Masters, kategorie HARD, se tak utkali Michal Šilhánek a Aleš Vaculík. Úvodní "stříhačku" o podání vyhrál Michal (nůžky - papír) a těsně před půl sedmou večerní se šlo na finále. Aleš do něj vstoupil lépe, byl variabilnější (kraťas, lob..) a po úvodním oťukávání se vzal Michalovi servis a šel do vedení 3:1, Michal, ale začal hrát svou strojovou hru téměř bez chyb doplněnou o výpady na síti a po 35 minutách hry se radoval z výhry v poměru 6:3. Tady je statistika utkání: Michal/Aleš - esa a přímé body ze servisu 0/3, dvojchyby 1/2, vítězné forhendy 2/5, nevynucené chyby forhend 2/14, vítězné bekhendy 1/3, nevynucené chyby bekhend 1/5, vítězné voleje a smeče 4/3, zkažené voleje a smeče 1/2, loby 0/1, kraťase 0/3, míče celkově 30/23.

Na závěrečné tiskovce poznamenal tradiční účastník finálových turnajů Pavel Budík - "To je neuvěřitelné, americký sen byl dokonán, Michal vyhrál na volnou kartu pořadatele... Marcel se dojel minule kvalifikovat, Michal tu pro zranění, které jej provázelo celou sezonu nebyl, tak to prostě mělo být..."

P.S. Pikantní bylo, že Marcel vezl Michala do Prostějova, takže si de facto vezl první místo s sebou... "Děkuju především pořadateli, že mi udělil vůbec poprvé v historii volnou kartu a umožnil mi tak zahrát si tento skvělý a vždy perfektně zorganizovaný turnaj." Ještě jednou gratulace k VELKÉMU DNI, Michale! Karel

Výsledky FINÁLE MASTERS-HARD jsou ZDE

SEZNAM VŠECH ČLÁNKŮ